Com.tr domain nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Bir firmanın ciddi hizmet vermesi ve kurumsal yapısı, iletişim kanallarının düzgün ve kendine has olmasına bağlıdır. Böylece kurumsal firmalar, kendilerine ait mail sunucuları, alan adları ya da web siteleri üzerinden sektörlerinde ciddi hizmetler verebilirler. Bunun ilk şartı da, com.tr uzantılı alan adı almaktan geçmektedir. Com.tr domain uzantısı, sıklıkla kurumsal firmaların internet sayfaları için kullanılmakta olsa da, kişisel siteler için kullanıldığı da göz ardı edilmemektedir. Bunun yanında net.tr, gov.tr, bel.tr ve edu.tr gibi alan uzantılarını almak içinde aşağıda yazdıklarımızı takip edebilirsiniz.

tr-uzantılı-domain-almak

Esasen com.tr uzantısı birçok amaçla kullanılabilmektedir. Vakıflar, dershaneler, televizyon programları, tatil köyleri, sanatçılar, film adları, seyahat acenteleri, dergi ve gazeteler, ilaç isimleri, irtibat büroları, fuarlar, özel numaralar ve süresiz yayınlar da bu alan adı adres uzantısını kullanabilen kişi ve kurumlardır. Bu kullanım amaçlarının her biri için başvuru koşulları farklıdır.

Kurum için gerekli evraklar:

  • Ticari kuruşlar için ticaret odasından alınmış faaliyet belgesi
  • ticari sicil belgesi, oda sicil kayıt sureti
  • Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ya da Türk Patent Enstitüsü tarafından alınmış olan marka tescil belgesi de bu işlem için yeterli olmaktadır.

İsim soyisim uzantısı ile alan adı almak için gerekli evraklar:

  • Kimlik bilgileri birebir uyuyorsa herhangi bir belge göstermelerine gerek yoktur. Ancak uyuşmayan herhangi bir bilgi eksikliği ya da yanlışlığı varsa da, T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı ya da herhangi başka resmi bir belgeyi ibraz etmek zorundadırlar.

Bu uzantı ile domain almak için https://www.nic.tr/ adresine girip detayları öğrenebilirsiniz.

Gerekli evraklar tümü : https://www.nic.tr/index.php?PHPSESSID=1399532658546238155405681&USRACTN=ALLCON

Alan adı sizden önce alınmış mı: https://www.nic.tr/index.php?PHPSESSID=1399532658546238155405681&USRACTN=DOMAINSRCH