Domain alırken en güvenilir firma hangisi?

domains
Alan adlarının satışa çıkarıldığı ilk günden bu yana milyonlarca web sitesi için domain kayıt edilmiş ve bu domainler üzerinden nice internet kullanıcıları sörf yapmıştır belli değil. Resmi rakamlar bir yana, kayıt altına alınmayan subdomainler ile birlikte internet gerçek mânâda bir çöplüğe dönüşmüş durumda. Fakat yine de kaliteli siteler, kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmekte ve her gün yeni girişimciler sayesinde onlarca muhteşem proje yayın hayatına başlamaktadır.

  • Peki ya bu sitelerin kurulma fikri aşıldıktan sonra webmasterlar hangi firmalar ile çalışmaktadırlar?
  • Hangi firmalara güvenmelidirler?
  • En güvenilir firma hangisidir?

Belki de bir sitenin ya da projenin başarılı olma hikâyesi işte bu ilk aşamada başlamaktadır. İsmi ve uzantısı belirlendikten sonra ilk iş olarak host ve domain yani sitenin barınacak bir çatısı ve anılacak bir isminin ayarlanması gerekmektedir. Bu aşama bir site için en önemli kısımdır. Projenin bam teli işte burada başlamaktadır.


domainguvenTürkçe hizmet veren yüzlerce domain reg sitesinin ya da firmasının yanı sıra, yabancı sermayeli de binlerce alan adı kayıt servisi bulunmaktadır. Bunlar irili ufaklı, ortak ölçekli, sâdece alan adı hizmeti veren ya da bu işi host hizmeti ile de kotarabilen şirketler olarak ayrılırlar. Fakat bunlardan bâzıları güvensiz, merdiven altı tâbir edilecek firmalardır. Domain kayıt işlemi bir dakikalık kısa bir işlem, fakat o hizmete sahip çıkmak başlı başına devasa bir hizmettir. Webmasterlerin özellikle domain taşıma, name server güncelleme ya da riskli alan adlarında reg firmasının desteklerini almaları gerekmektedir. Dünyada bu işin ehli sayılabilecek çok nadir firma vardır. Godaddy bu firmaların başını çekmektedir. Türkiye’de uzun zamandır kullanılan ve sektörün büyük bir kısmını elinde tutan Godaddy, hem help desk sisteminde hem de iktisadi destek işlemlerinde diğer tüm firmalardan daha kaliteli hizmet vermekle kalmıyor, güvenli bir sahipliğin tadını site sahiplerine tanıtıyor.

Hem ilk defa domain kayıt edeceklerin hem de profesyonel webmasterlerin tercih edecekleri en güvenli firma, Godaddy olarak ünvanını korumaktadır.