Free domain, Free hosting almak mantıklı mı?

Web projelerine yeni başlayan bir webmaster, hele de sermayesi yoksa yayın hayatına geçirmek istediği projelerini free domain ve free hosting ‘e dâhil etmek isteyebilirler. Esasen iyi bir fikir olarak düşünülse de, bunun birçok noktada zararları mevcuttur.

Free domain, yani ücretsiz alan adı farklı uzantıları dâhilinde barındırır. Ya da herhangi bir sponsor tarafından verilen free domain bir subdomaindir. Bu da şu demektir ki, profesyonel bir alan adının alt uzantısını size tahsis etmektedirler. Bunun birçok yönden sakıncası vardır. Firma istendiği an domaini kapatır ki zaten çoğu firma bunu yapar. Siteye ulaşılamaz, domain elinizden alınır, sizden domain yenileme gibi bir para çok yüksek miktarlarda istenir vs…Kısaca onca emek boşa gider.

➡ İkinci husus ise free hosting yani ücretsiz hosting hizmetidir. Ücretsiz olarak hosting hizmeti veren firmalar, sağladıkları web erişim alanlarına kendi reklamlarını koymayı zorunlu hâline getirirler. Bu da, webmasterlerin projelerindeki profesyonelliği zedeleyecek davranışlardandır. Bunun yanında host sürekli açılmaz (ki google bunu hiç sevmez sıralama için), yetişkin içerikli reklamlar yayınlamabilir, host bir anda tüm sitenizi silmiş olabilir vs…

Bu şekilde ücretsiz alan adı ve hosting almak yerine az para ödeyerek Godaddy firmasından alan adı tescil edilebilir. Kiralık sunucu ya da hosting hizmetini ise Hostgator firmasından temin edebilen kullanıcılar, işini hakkaniyetiyle yerine getiren bu iki kurum sayesinde web projelerini ifa edebilirler. Bu şekilde ücretsiz hizmet alıp sıkıntı yaşamaktansa, uygun fiyatlar ile bu iki firmadan hizmet alınarak profesyonel bir web yayını yapabilirsiniz. Herhangi bir sorun karşısında ise, destek sistemleri gelişmiş olan bu firmalara ticket açabilir ve her zaman destek alabilirler. Her gün onlarca proje ile yayın hayatına başlayan internet dünyasında siz de yerinizi edinebilirsiniz.