Godaddy Domain Transfer Resimli Anlatım

Godaddy domain transfer işlemi aslında düşündüğünüz gibi karmaşık değildir. Başka bir firmadan godaddy’ye domain transferi oldukça basit bir işlemdir. İlk önce şu linke tıklayın;

https://tr.godaddy.com/domains/domain-transfer.aspx

1-Açılan pencereye transfer etmek istediğiniz domaini yazın. “GİT” butonuna tıklayın.godaddy-domain-transfer

* Eğer karşınıza “Transfer için Kullanılamaz:” şeklinde bir uyarı çıkarsa domaininiz transfer işlemlerine kapalı olduğunu söylüyordur. Bu durumda transfer ve taşıma yapacağınız domaininizin paneline gidip, domaininizi taşıma işlemine açmanız gerekmektedir. Genellikle domain detaylar bölümünde veya panelde domainin karşısında bir kilit oluyor onu açmanız gerekli.
2- Eğer taşıma işlemi ile ilgili diğer firmadan bir kısıtlama yok ise aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Burada gördüğünüz gibi “Transfer için Kullanılabilir” yazısını göreceksiniz. Yapmanız gereken Satın alma adımına geçmek olacaktır.godaddy-domain-transfer-1

3-Karşınıza çıkan godaddy ödeme sayfasında “Ödeme Adımına Geç” diyerek ödemenizi yapıp transfer işlemini başlatabilirsiniz.

domain-ipucum4-Ancak domaini satın almadan önce kesinlikle Godaddy İndirim Kuponu sayfasından kuponları kullanın! Sizinde gördüğünüz gibi yukarıdaki 22,44 TL aşağıda 2,65 TL oldu 🙂 Neredeyse %90 indirim oldu.

5- Bundan sonraki aşamada GoDaddy Domain Manager‘a bu adresten gidin.
6- Yukardaki Alan Adları yazan alandan Transferler linkine tıklayın.

7- Açılan sayfadan Bekleyen Gelen Trasferler sekmesine tıklayın. Transfer edeceğiniz domain o alanda görünecektir, ona tıklayıp Transfere Kodu yazan kırmızı alana tıklayalım. Veya değişmiş olabilir çünkü godaddy arayüzünü sürekli güncelliyor “BAŞLAT” yazan alana tıklayalım.

8- Bundan sonra açılacak olan pencere bizden transfer işlemini gerçekleştirmemiz için gerekli kodu isteyen bir alan olacaktır.

9- Transfer kodunu ekle dediğinizde açılan pencerede İşlem Kimliği (TRANSACTION ID) ve Güvenlik Kodu (SECURITY CODE) kodlarını girmeniz için yerler olacaktır.

10- Bu işleme geçmemiz için yani işlem kimliği ve güvenlik kodu yazan alanları doldurmamız için godaddy’den domainin kayıtlı olduğu firmada yazılan olan e-mailinize (yani domain whois de yazan email adresinize) bir mail gelecektir. Bu mailde girmemiz gereken kodlar yazılı olacaktır.
ÖRNEK GODADDY’den gelen mail:
godaddy-domain-transfer-8

Yukardaki kodları 8. aşamadaki alana girdikten sonra “Ekle” diyip ilerleyin. Bundan sonraki aşamada domain firmanızın (ihs, isimtescil, name.com, turkticaret vs..) size vereceği TRANSFER KODUNU(mail,sms ile gönderilebilir veya müşteri panelinizde bulunur) Auth Code yada EPP Code olarak da adlandırılır, karşımıza çıkan alana girip işlemimizi bitiyoruz.

Bazı firmalar transfer işlemini onaylamamız için bize onay maili atarlar. Maili onaylıyoruz. Örnek vermek gerekirse name.com dan godaddy’ye domain taşıma sırasında name.com size işlemi onaylıyor musunuz şeklinde bir mail atar burada yapmanız gerken onay linkine tıklamak. Tıklamazsanız ne olur? Bir şey olmaz sadece transfer işlemi yasal süre olarak 7 gün daha uzar. Tıklarsanız işlem süresi kısalır ve domaininiz 24 saat içinde godaddy.com hesabına geçmiş olur.