Hosting nedir? Domain Nedir?

İnternet, ucu bucağı olmayan koca bir dehliz gibidir. 90’lı yılların sonunda popüler olmaya başlamış ve gelişen Web 2.0 desteği ile de artık yeni çığırlar açan bir teknoloji hâline gelmiştir. Bu sanal ağda yerini almak isteyen kurumlar ya da firmalar, alan adlarını ilk olarak tescil edip, markalarını koruma derdindeler. Peki ya internet dünyasında sıklıkla kullanılan domain nedir? ve hosting ne demektir?

domain-nedir
Domain, kelimenin tam mânâsıyla sitenizin ismidir. Çünkü her sitenin, onu çağırdığımız şekliyle bir ismi vardır. Domain, Türkçe karşılığı ile alan adıdır. En az bir yıllık süreler olmak kaydıyla domain reg firmaları tarafından şahsınıza ya da kurumunuza tahsil edilen domainler, herhangi bir nedenle başkasına ya da başka bir kuruma transfer edilebilmektedir.

Tek başına domain, sunucunuzun olmadığı takdirde herhangi bir işe yaramaz. Çünkü tasarladığımız sitenin fiziksel dosyalarını barındıracak bir web alanına sâhip olmamız gerekmektedir. Bu, özetle şu demektir. 24 saat internet erişimi olan bir sunucuya, alan adınızı yönlendirerek web yayını yapmanız gerekmektedir.
hosting-nedir
Hosting ise yukarıda bahsettiğimiz domain adresininizin barınacağı yani internet sitenizin dosyalarının yer alacağı alana da hosting denir. Günümüzde bu işlemi, hosting firmaları aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Hosting firmaları, domain reg firmalarından farklı olarak 3 aylık kısa süreler için bile size web alanı kiralayabilmektedirler. Fakat sıklıkla kullanılan periyotlar yıllıktır.

Kısacası bir internet sitesinin yayın hayatına başlayabilmesi için iki şeye ihtiyacı vardır: Birinci bir isme yani domaine, ikincisi web sayfalarının barınacağı bir web alanına yani hostinge…