Seo için .com mu .net uzantılı domain mi önemli?

seo-domain-onemi

Arama motoru optimizasyonu, her sitenin tasarım aşamasında başlayıp olağan işleyiş süreci içerisinde yapılması devam ede gelen kolay bulunabilirlik işlemleridir. Bu aşamada site sahibinin birçok konuyu dikkate alması, hem site kullanıcılarının hem de ziyaretçilerinin aradıkları unsurları siteye eklemesi gerekmektedir. Bu uzun ve meşakkatli bir yol olsa da, yapılacak işlemler silsilesi düzenli ve baştan yapıldığı taktirde herhangi olumsuz bir durum ile karşılaşılma ihtimali sıfırdır. İngilizce Search Engine Optimization kelime öbeğinden dilimize diren SEO, webmasterlerin en dikkat ettikleri husustur. Bu noktada birçok temel faktör olmakla beraber, yan unsurların da dâhil edilmesiyle SEO, karmaşık gibi görünen ama düzenli yapıldığında işlevselliğe sahip bir bulunabilirlik yöntemidir.

Site sahiplerinin, projelerini hayata geçirmeden önce karar vermeleri gereken ilk konu sitelerinin ismidir. Yapılacak işe ya da projeye en uygun ismin seçilmesi ve bu ismin anahtar kelimelere uygunluğu SEO için birincil aşamadır. Çünkü SEO yöntemlerinde daha sonradan değiştirilemeyecek iki öğeden biri, işte bu site ismidir. İkinci temel aşama ise alınacak alan adının uzantısıdır. Bir sitenin önem arz eden ve değerini belirleyen faktör uzantısı mıdır? Ve bir site için com uzantı mı yoksa net uzantı mı SEO açısından pragmatik bir durum ortaya çıkarır.
Bu durumu analiz etmek için ilk olarak net ve com domainlerinin evrensel kullanım alanlarına bakmak gerek. Beynelmilel sahada com uzantılar, genel olarak şirketlerin kullandıkları son eklerdir. Com domaini Company ya da diğer bir efsaneye göre commercial yani şirket – ticari kelimelerinden kısalttırılmıştır. Net ise network, Türkçedeki karşılığı ile ağ kelimesinin kısaltmasıdır. Ancak bu iki uzantı da, internetin yaygınlaştığı alan adlarının ticari bir metaya dönüştüğü şu durumda anlamlarını kaybetmişlerdir. Bu nedenle her iki uzantı da hemen her türden site için kullanılır olmuştur.

seodomain
Bu işe, arama motorları açısından bakarsak, com ile net uzantılarının sanal birer ek olduğu ve taramalarda ikisinin de aynı text değerde görülmesi aralarında bir fark olmadığını göstermektedir. Biri daha çok kullanılıyor diye, ötekinin değerinin düşmesi mümkün değildir. Fakat şu da bir gerçektir ki, çoğunluğun kullandığı .com uzantısı site kullanıcılarının akıllarında daha kalıcıdır. Bu ayrımı arama motorları açısından değil de, kullanıcıların alışkanlıkları üzerine değerlendirirsek daha net bir sonucu çıkarmış oluruz.
Kararınızı iyi verin, çünkü site adı ve uzantısını belirledikten sonra dönüşünüz olmayacaktır.